Kontakt

      olga@monocukiernia.pl

13-200 Działdowo
ul. Górna 9

Godziny otwarcia

Piątek 10:00 - 19:00

Sobota 10:00 - 19:00

Niedziela 10:00 - 19:00

ul.Górna 9 Działdowo

+48 783 788 818

Torty na zamówienie, torty urodzinowe, torty weselne, torty okolicznościowe, torty na chrzest

Czekolada - z czym to się je ?

05 listopada 2021

Istnieją trzy główne rodzaje czekolady - biała czekolada, mleczna czekolada i ciemna czekolada. Każdy ma swój ulubiony, ulubiony smak. Ile tak naprawdę wiesz o różnych rodzajach czekolady? Czy wiesz, co odróżnia czekoladę mleczną od gorzkiej? Albo dlaczego biała czekolada jest bardziej miękka niż mleczna? Wszystko sprowadza się do tego, jak powstaje czekolada i jakich składników używa się do jej produkcji. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

 

Czekolada biała

 

Białą czekoladę łatwo rozpoznać po jej kolorze który zazwyczaj jest kremowy. Wytwarza się ją poprzez połączenie cukru, masła kakaowego, mleka, wanilii i lecytyny (emulgator, który pomaga połączyć składniki). Składniki te nadają białej czekoladzie słodki, waniliowy aromat. Biała czekolada ma często profil smakowy, który można opisać jako dość słodki, z wyraźnymi nutami słodzonego mleka skondensowanego i wanilii. Dobrej jakości biała czekolada ma bogatą, miękką i kremową konsystencję, która wynika z zawartości masła kakaowego oraz dużego dodatku cukru i mleka.

 

Biała czekolada jest wyjątkowa, ponieważ nie zawiera miazgi kakaowej. To właśnie miazga kakaowa nadaje czekoladzie jej ciemnobrązowy kolor i czekoladowy smak, który wszyscy znamy i kochamy. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ustala standardy klasyfikacji dla każdego rodzaju czekolady. Zgodnie z ich definicją, aby coś można było uznać za białą czekoladę, musi zawierać co najmniej 20% masła kakaowego i 14% mleka oraz nie więcej niż 55% cukru.

 

Pojawia się pytanie: "Czy biała czekolada to czekolada?". Odpowiedź brzmi: tak, ponieważ zawiera składniki pochodzące z ziaren kakaowca. Masło kakaowe jest drogie, ponieważ jest niezbędnym towarem dla przemysłu kosmetycznego , do stosowania w balsamach i innych produktach kosmetycznych. Dlatego też firmy często tworzą mieszanki, które zastępują inne tłuszcze roślinne w miejsce masła kakaowego. Te substytuty przypominające białą czekoladę nie mogą być oficjalnie nazywane białą czekoladą, ponieważ często nie spełniają wymogu 20% zawartości masła kakaowego, określonego w definicji FDA.

 

Biała czekolada, jeśli jest odpowiednio przechowywana, ma okres przydatności do spożycia wynoszący około czterech miesięcy. Chociaż biała czekolada jest pyszna sama w sobie, świetnie nadaje się również do gotowania, pieczenia i dekorowania. Jej mleczny profil smakowy dodaje subtelnego bogactwa do każdego dania, jednocześnie pozwalając innym smakom zabłysnąć. Kolor białej czekolady doskonale nadaje się do dekorowania ciast, ciasteczek i wyrobów cukierniczych.

 

Czekolada mleczna

 

Czekolada mleczna to klasyk, który wszyscy znamy i kochamy od dzieciństwa. Ze względu na swój jasnobrązowy kolor, kremową konsystencję i słodki smak, czekolada mleczna jest powszechnie uważana za najpopularniejszy rodzaj czekolady. Wytwarza się ją poprzez połączenie miazgi czekoladowej (miazgi kakaowej i masła kakaowego) z cukrem i mlekiem. Czasami dodaje się emulgator, taki jak lecytyna sojowa, aby zwiększyć jej gładkość. Zgodnie z definicją FDA, czekolada mleczna musi zawierać co najmniej 10% likieru czekoladowego i 12% mleka.

 

Czekolada mleczna doceniana jest za swój wypośrodkowany charakter.  Jest słodsza i delikatniejsza od ciemnej czekolady, ale nie tak słodka i delikatna jak biała czekolada. Prawidłowo przechowywana czekolada mleczna ma około 16 miesięcy przydatności do spożycia. Czekolada mleczna jest doskonałym wyborem na czekoladowy smakołyk lub prezent, który spodoba się wszystkim. Może być używana do wypieków, gdy przepis wymaga łagodniejszego smaku czekolady.

 

Czekolada ciemna

 

Ciemna czekolada, o charakterystycznym głębokim brązowym kolorze, jest drugim najpopularniejszym rodzajem czekolady. Czasami nazywana jest czekoladą gorzką lub półsłodką i jest wyraźnie mniej słodka niż czekolada mleczna. W ostatnich latach ciemna czekolada zyskała na popularności dzięki licznym publikacjom na temat jej właściwości zdrowotnych.

 

Skład ciemnej czekolady jest dość prosty. Zazwyczaj składa się z dwóch składników - likieru czekoladowego i cukru. Czasami dodaje się do niej niewielkie ilości wanilii i lecytyny sojowej (emulgator). Zgodnie z definicją FDA, ciemna czekolada musi zawierać co najmniej 15% likieru czekoladowego, ale zazwyczaj zawiera bliżej 50%. Większość wysokiej jakości ciemnej czekolady nie zawiera dodatku nabiału i może być świetną, przyjazną dla wegan czekoladą. Brak nabiału i mniejsza ilość cukru sprawiają, że ciemna czekolada ma twardszą konsystencję niż mleczna czy biała.  To dlatego dobrze temperowany kawałek ciemnej czekolady będzie miał przyjemny trzask, gdy zostanie przełamany na pół.

 

Jej profil smakowy może się znacznie różnić w zależności od zawartości kakao. Często jest on lekko słodki i czekoladowy, z nutami pieczonego brownie, czerwonych owoców i brązowych przypraw (cynamonu lub ziela angielskiego). Ze względu na swój wyrazisty profil smakowy, ciemna czekolada świetnie nadaje się do wypieków, w których przepis wymaga głębokiego, bogatego, czekoladowego smaku.

 

Czekolada rubinowa

 

W 2017 roku belgijski producent czekolady, Barry Callebaut, odkrył czwarty rodzaj czekolady - czekoladę rubinową.  Ze swoim czerwono-różowym odcieniem, ta charakterystyczna czekolada jest zauważalnie inna niż jej inne czekoladowe odpowiedniki.  Nie jest to biała czekolada, ale raczej kolor pochodzący z określonego rodzaju kakao - rubinowego ziarna kakaowego (ziarna uprawianego zazwyczaj w Ekwadorze, Brazylii i na Wybrzeżu Kości Słoniowej). Ponieważ jest to stosunkowo nowe odkrycie (a dokładny proces produkcji kakao opracowany przez Barry'ego Callebauta jest zastrzeżony), nie istnieje standardowa definicja FDA.

 

Kakao rubinowe składa się w 47,5% z kakao i w 26,3% z mleka, dzięki czemu ma intensywny owocowy smak i świeżą kwaskowatą nutę. Ten nowy, modny rodzaj kakao świetnie nadaje się do tworzenia odważnych, owocowych czekoladowych przysmaków i kolorowych, godnych Instagrama czekoladowych konfektów. Przy odpowiednim przechowywaniu kakao rubinowe może być przechowywane przez około 12 miesięcy.